ZAĻĀ GAISMA!

ReTv 8.marta raidījums “Zaļā gaisma” veltīts tematam par sieviešu pārstāvniecību transporta nozarē. Raidījumā kā viena no transporta nozares ekspertiem piedalījās Biedrības “Sievietes transportā” valdes locekle Monta Aleksandra Lācāne.

Lai uzzinātu atbildes uz šiem jautājumiem, aicinām noskatīties raidījumu “Zaļā gaisma”!

Cik daudz sievietes izvēlās savu nākotni saistīt ar transporta nozari un vai pēc jūsu novērojumiem, sabiedrībā  ir aizspriedumi par to, ka sievietes izvēlas strādāt transporta nozarē?

Vai vispār mūsdienās ir pamats runāt par profesijām, kas kādam dzimumam varētu būt nepiemērots?

Biedrība “Sievietes transportā” piedalās sanāksmē ar sadarbību veicinošām idejām par UNESCO Starptautisko dienu sievietēm un meitenēm zinātnē

Sagaidot UNESCO Starptautisko dienu sievietēm un meitenēm zinātnē, Sieviešu sadarbības tīkls un Jaunatnes organizāciju apvienība IMKA Latvija 9.februārī ielūdza uz tikšanos, lai izvērtētu idejas par Latvijas zinātnieču un sieviešu zinātnē atpazīstamības veicināšanu. Šajā tikšanās reizē no Biedrības “Sievietes transportā” piedalījās valdes priekšsēdētāja Vaira Gromule, valdes locekle Ineta Ielīte (arī Sieviešu Sadarbības tīkls valdes priekšsēdētāja) un valdes locekle Ingūna Jurgelāne-Kaldava.

FORUMS “SIEVIETES IZVĒLE IZGLĪTĪBĀ UN PROFESIJĀ”

2023.gada 27.oktobrī norisinājās Biedrības “Sievietes transportā” organizētais ikgadējais Forums. Šogad Forums notika laikā, kad visā Eiropā – Eiropas Parlamentā tiek atzīmēta Eiropas Dzimumu līdztiesības nedēļa no 23. līdz 29. oktobrim. Dzimumu līdztiesības nedēļas ietvaros tiek aicināti reģionālas nozīmes vadītāji un transporta nozares pārstāvji apvienoties un diskutēt par panākto progresu un gaidāmajiem izaicinājumiem dzimumu līdztiesības jomā pilsētu mobilitātes kontekstā.

Par to, kas tika diskutēts Forumā “SIEVIETES IZVĒLE IZGLĪTĪBĀ UN PROFESIJĀ”, aicinām skatīt  Foruma referentu prezentācijās un Foruma video ierakstos.

Atklāšanas uzruna

Vaira Gromule

Dr.sc.ing., AS “Rīgas starptautiskā autoosta” valdes priekšsēdētāja, Biedrības “Sievietes transportā” valdes priekšsēdētāja

 

Uzruna

Ilonda Stepanova

LR Satiksmes ministrijas Valsts sekretāre

 

 

Sievietes karjeras izvēles informācijas laikmetā (prezentācija)

Anita Gaile

PhD, Rīgas Biznesa skolas Izglītības inovāciju laboratorijas akadēmiskā direktore

 

 Inga Vējiņa

Juriste, Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu un Transporta darbinieku arodbiedrība LAKRS

 

 

 

Sieviete un izglītības izvēle loģistikas jomā: mīti un fakti  (prezentācija)

Ingūna Jurgelāne-Kaldava

Dr.oec., asociētā profesore, Starptautisko ekonomisko sakaru, transporta ekonomikas un loģistikas katedras vadītāja, Rīgas Tehniskā universitāte, Biedrības “Sievietes transportā” valdes locekle

Kā mēs domājam un kā pieņemam lēmumus?(prezentācija)

Normunds Krūmiņš

Latvijas Loģistikas asociācijas valdes priekšsēdētājs, Latvijas Republikas Satiksmes ministrijas satiksmes ministra ārštata padomnieks nozares reformu un inovāciju jautājumos

Sievietes un transporta zinātne (prezentācija)

Evelīna Budiloviča

Dr.sc.ing, profesora asistente un docētāja Transporta un sakaru institūtā, Mobilitātes attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Rīgas pilsētas attīstības departamentā, Biedrības “Sievietes transportā” locekle

Kā sievietei iestatīt domāšanu tā, lai “vīriešu industriju” stikla griesti atvērtos paši no sevis

Elena Oderstone

Mg.oec., London Sitijas enerģētikas nozares Ģildes valdes locekle

 

Mums ir pa ceļam!  (prezentācija)

Agnese Makejeva

Mg.oec., RPSIA “Rīgas Satiksme” Personāla pārvaldības daļas vadītāja vietniece darba atlīdzības un nodarbinātības jautājumos

 

Noslēguma vārdi

Vaira Gromule

Dr.sc.ing., AS “Rīgas starptautiskā autoosta” valdes priekšsēdētāja, Biedrības “Sievietes transportā” valdes priekšsēdētāja

 

Muzikāls akcents

PIANISTE UN MŪZIĶE SĪLINDA GERCĀNE

 

 

Biedrība “Sievietes transportā” aicina uz Forumu!

DALĪBA FORUMĀ TIKAI AR IEPRIEKŠĒJU PIETEIKŠANOS! Dalības pieteikuma anketa un Foruma programma pieejami šeit: https://forms.office.com/e/6usjdhGhQZ 

Saite tiešsaistes dalībai Forumā tiks nosūtīta tikai reģistrētiem dalībniekiem/dalībniecēm! Organizatori informē, ka programmā iespējamas izmaiņas, kuru gadījumā reģistrētie dalībnieki tiks par to informēti!

FORUMA REFERENTES

“Gender imbalance in the transport sector: a toolkit for change”

2023.gada maijā publicēts jauns pētījums par sievietēm un sieviešu tiesībām transporta nozarē “Gender imbalance in the transport sector: a toolkit for change”

Pētījuma tapšanā piedalījās arī Evelīna Budiloviča, Biedrības “Sievietes transportā” locekle, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Mobilitātes pārvaldes Attīstības plānošanas nodaļas Nodaļas vadītāja – pārvaldes vadītāja vietniece.

Pētījumā tika noteikti pieci galvenie šķēršļi, kas ir būtiski, lai novērstu pašreizējo dzimumu disbalansu transporta nozarē:

  • dzimumu stereotipi joprojām ir spēcīgi ar veicina profesiju segregāciju, un sievietes joprojām ir nepietiekami pārstāvētas daudzos amatos, jo īpaši vadošos amatos;
  • joprojām pastāv diskriminējoša darba vietas kultūra, tostarp uzmākšanās un pat vardarbības risks;
  • elastīgu darba un bērnu aprūpes noteikumu trūkums, kas ierobežo sieviešu iespējas palikt darba vietā;
  • “stikla griesti”” saglabājas, ierobežojot karjeras izaugsmes un vadošo amatu iespējas;
  • dzimumu līdztiesības jautājumiem ir jāskata savstarpējā saistībā, tostarp rasu, seksuālā un sociāli ekonomiskā vienlīdzība.

Preses relīze

 Pilns pētījums “Gender imbalance in the transport sector: a toolkit for change”

 

Rakstu sērija par sievietēm transporta nozarē

Turpinot rakstu sēriju par sievietēm transporta nozarē, portālā Jauns.lv publicēts jau trešais raksts, kurā šoreiz intervija ar Biedrības “Sievietes transportā” līdzdibinātāju Evelīnu Budiloviču.

PILNU RAKSTU LASIET ŠEIT!

Ja ir iespējams to izdarīt, kāpēc neizdarīt? Ja ir iespējams, kāpēc nepamēģināt?

“Sievietes un meitenes, nebaidieties iet mācīties un strādāt transporta sfērā! Tā intervijā portālam Jauns.lv aicināja Evelīna Budiloviča, kura ir Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Mobilitātes pārvaldes attīstības plānošanas nodaļas vadītāja, Transporta un sakaru institūta profesora asistente, kā arī biedrības “Sievietes transportā” līdzdibinātāja. Transporta jomā sievietes var darboties gan kā veiksmīgas pētnieces, analītiķes un vadītājas, gan kā labas sabiedriskā transporta šoferes un speciālistes.” /E.Budiloviča/

 

Rakstu sērija par sievietēm transporta nozarē

Turpinot rakstu sēriju par sievietēm transporta nozarē, portālā Jauns.lv publicēts nākamais raksts, kurā žurnāliste Santa Kvaste intervē Biedrības “Sievietes transportā” valdes locekli Montu Aleksandru Lācāni.

 

Aviācijas jomā joprojām darbojas salīdzinoši maz sieviešu

“Nesen portāls Jauns.lv rakstīja par Montu Aleksandru Lācāni, kura ir viena no retajām sievietēm aviācijas nozares vadībā. Tā kā viņa arī ieguvusi doktora grādu aviācijā, māca jaunos studentus Transporta un sakaru institūtā (TSI) un ir biedrības “Sievietes transportā” valdes locekle, portāls Jauns.lv aicināja viņu uz sarunu par sieviešu lomu un iespējām transporta nozarē.”

PILNU RAKSTU LASIET ŠEIT! 

 

Ekspertu diskusija par ceļu satiksmes drošību “Zina, bet neievēro. Kāpēc?”

27. oktobrī norisinājās VSIA “Latvijas Valsts ceļi”  organizēta ekspertu diskusija par ceļu satiksmes drošību “Zina, bet neievēro. Kāpēc?”. Diskusija notika satiksmes drošības kampaņas “Zini? Ievēro!” ietvaros ar mērķi medijos un sociālo tīklu kontos autovadītājiem atgādināt par nepieciešamību ne tikai atpazīt ceļazīmju nozīmi, bet arī ievērot tās.

Diskusijā piedalījās VSIA “Latvijas Valsts ceļi” Satiksmes organizācijas pārvaldes direktors Māris Zaļaiskalns; LU profesors, doktora studiju programmas Psiholoģija direktors, Dr. psych. Ivars Austers; režisors, raidījuma Zebra vadītājs Pauls Timrots un Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics. Diskusiju moderēs Uģis Joksts.

Un arī Biedrība “Sievietes transportā” tika pārstāvēta šajā ekspertu diskusijā – tajā piedalījās Transporta un sakaru institūta pētniece, transporta nozares eksperte un biedrības Sievietes transportā dalībniece, Dr. sc. ing. Evelīna Budiloviča.

Par diskusijā pārrunāto stāsta E.Budiloviča:

“Galvenā diskusijas tēma bija par drošību uz ceļiem un satiksmes organizācijas zīmju ievērošanu. Ja runājam par autovadītājām – sievietēm, viena no problēmām, kādēļ sievietes mēdz neievērot satiksmes organizācijas noteikums ir neuzmanība, jo pārsvarā gadījumu sievietēm braukšanas maršruti krasi atšķiras no tā, kurp dienas gaitās dodas vīrieši. Kā arī sievietes transportlīdzeklī pārvadā bērnus no/uz skolu, pirmsskolas izglītības iestādi, interešu izglītību, u.c. Savukārt šis apstāklis veicina uzmanības dalīšanu, jo bērni, atrodoties transportlīdzeklī, pievērš sev pietiekami daudz uzmanības, kā dēļ sievietes var nepamanīt kādu ceļa zīmi.

Kā viens no risinājumiem, lai samazinātu negadījumu skaitu uz ceļiem un veicināt līdzatbildību pasažieriem – izglītot bērnus jau pirmsskolas izglītības iestāžu apmeklēšanas posmā. Skaidrot bērniem par transportu un ceļu satiksmes noteikumiem. Skolās jau ieteicams praktizēt apmācību kā pareizi braukt ar velosipēdu un cienīt visus satiksmes dalībniekus.

Galvenais ir atcerēties, ka uz ceļa mēs neesam vieni – ir gājēji, velobraucēji ir auto vadītāji un citi satiksmes dalībnieki. Ikvienam ir jābūt uzmanīgam un ar cieņu jāizturas pret citiem satiksmes dalībniekiem!”

 

Monta izdarījusi to, ko Latvijā nav paveikusi gandrīz neviena sieviete

Portālā Jauns.lv publicēts raksts par Biedrības “Sievietes transportā” valdes locekli Montu Aleksandru Lācāni un viņas karjeru aviācijas nozarē.

Pilnu rakstu lasiet šeit !